Kemiklerine Kadar Güzellik dedik Ya sonra?

'Taşınabilir Sanat' dediğim çanta tasarımları nasıl oraya çıktı?


Çocukluk yılları annemin atölyesi ve mağazasında , Üniversite yılları bir Sanat Tarihi bir Moda Tasarımı eğitimleri derken bitti. Mercedes-Benz Fashion Week New Gen SS19 için koleksiyon hazırladık. 'Beauty To The Bone' yani Kemiklerine kadar güzellik koleksiyonumla katılım sağladım. Bütün koleksiyon triko kumaştan oluşuyordu.Bütün desenler bana aitti.

Velhasılı kelam aksesuarda tasarlamak gerekiyordu. İyi ki gerekiyormuş. Yoksa en güçlü yönümü keşfedemezdim.


Dönem itibariyle şatafatlı Rönesans'ı işliyordum. Fransa Kraliçesi Marie de Medici ilham kaynağım olmuştu. Hem sanata büyük katkıları hem de delici bakışları beni oldukça etkilemişti. Dönem korseleri üzerine araştırma yaptım. Zayıf görünme arzusunun O zamanlarda da var olduğunu gözlemledim. Bu kadınlar için zamansız bir tutkuydu!


Çağımız hastalıklarından anoreksiya, bulimia nervoza ilham kaynaklarımdan biri daha oldu. Bu durumu yaşayan insanlarla röportaj gerçekleştirdik. Durdurulamaz bir istek ve alışkanlık haline gelen anormalin içindeki normali yaşayan bir ruh hali..


Her ne olursa olsun zayıf görünmek kadınlar için değişmeyen bir algıydı. Zamansız güzellik anlayışını işlemiştim bu koleksiyonumda. Bu yüzden kemiklerine kadar güzellik dedim.


Peki ya Çerçeve Çantalar?


Hayata bir çerçeveden bakığımız bu dijital çağda, bir çok program yardımıyla kendimizi farklı ve zayıf gösteriyoruz. Rönesans zamanında da özellikle kadın portreleri sizce gerçeği gösteriyor muydu? :)


Çerçeveler ardında olduğundan daha güzel kadınlarız! :) Biraz ironik biliyorum. Bu şeye benziyor. Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır.


Önce aksesuar tasarımında çerçeveyi kullanabileceğim bir yöntem olmalı diye düşündüm. Sanatla birleştirmeliydim. Sanatı taşıyamaz mıydık? Elbette taşırdık. bazen tablo , bazen çanta görevi görebilirdi.


Bu bağlamda Triko üzerine dijital baskı yaptık. Canım anneannem bu kraliçelere benim belirlediğim düzen üzerinden boncuk işi yaptı. Bildiğiniz ahşap malzemecisinden çerçeve yaptırdık. Çanta ustasıyla serüvene başladık. İlk numune pek iç açıcı olmasa da umut vaat ediyordu. Deneye yanıla ortaya tasarlamış olduğum çanta ortaya çıktı. Bu süreçte eşim çok yardımcı oldu. Teşekkür etmiş olayım buradan.


Bir de anneme teşekkürü borç bilirim. Beni bu süreçte en çok destekleyen O oldu.


Sonuç olarak belli bir kitleye seslenmiştim. Sanatı seven ve el emeğine saygı duyan kadınlar benimle hemen iletişime geçtiler. İlgi koleksiyondan çok çanta için oldu. Ben de yönümü hem daha başarılı olduğum hem de daha keyif aldığım Çanta Tasarım işine çevirdim.


Çerçeve çantanın yanı sıra onu takiben, açılıp kapanabilir tasarımıyla 2 farklı alternatif sunan Genesis Çantayı tasarladım. Bu çantaya çok yakışacağını düşündüğüm Son Akşam Yemeği tablosunu da kişiye özel bir siparişle işlemiş olduk.


Her bir çanta tasarımında etkileyici görselliği kullanmaktan vazgeçmeyeceğim. Bu sadece sanatla sınırlı kalmayacak. Şuanda üzerine çalıştığım koleksiyon bambaşka bir konuya sahip ama eminim yine belli bir kitlenin gönlünü fethedecek.


Ülkemizde ve Dünya'da son zamanlarda yaşanan üzücü olayları geride bıraktığımızda yepyeni çanta koleksiyonumu çıkarmak için sabırsızlanıyorum.


Umarım az çok tasarım sürecimi ve çanta hikayemi size aktarabilmişimdir.


Herkese evinde harika bir gün diliyorum.

Stay at home zamanlarından..


Gökçe Kömürcü Satı

44 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör